Blog

EN

Facebook
modrá alfa
Modrá Alfa – skvělý start pro vnitřní práci na sobě
23.2.2015
Bruce Lipton o EFT
Bruce Lipton hovoří o roli našeho podvědomí a EFT terapii
3.3.2015

EFT terapie a moje zablokovaná záda

Většinou používám EFT metodu pro práci s druhými lidmi, nicméně s ní řeším také svá vlastní témata, která v mém životě vyvstanou a to včetně fyzických obtíží.

V noci ze čtvrtku na pátek mě vzbudila prudká bolest zad a svalů na krku. Nemohl jsem se takřka pohnout a ani vstát. Tento stav znám z minulosti a vím, že je spojený s obdobím, kdy si neuhlídám hladinu stresu, příliš pracuji nebo nezvládám své emoce. Pravidelně se mi opakoval v době, kdy jsem pracoval v dynamickém prostředí mezinárodních společností a jel na vlně výkonu, produkce a zběsilé rychlosti. Řešení tohoto stavu, kdy se moje tělo zablokovalo a zhroutilo pod tíhou, kterou jsem na něj naložil, zpravidla obnášelo okamžitou návštěvu nemocnice, obstřiky, injekce na uvolnění svalů a dlouhodobou fyzioterapii. A především několik dní v posteli s nahřívací dečkou na zádech, límcem na krku a bolestivou grimasou na tváři.

To bylo mnoho let zpátky v době, kdy jsem ještě nepoužíval EFT techniky. Nyní řešení situace nezabralo ani týdny, ani dny, ale pouhé hodiny.

Ihned po probuzení bylo nutné zpracovat všechny negativní pocity související s nepříjemnou situací jako například …

– Vztek, že se mi to stalo

– Vztek na sebe, že jsem dopustil, abych se takto v posledních dnech přetížil

– Frustrace, že se nemohu pohnout

– Frustrace, že nemohu dál v klidu spát

Přijetí sebe a vzniklé situace je klíčovou fází během EFT procesu a řeší se například větou:

„Přestože mám na sebe vztek, tak se mám rád a přijímám se“.

Věta, která se pronáší společně s ťukáním na malíkovou hranu dlaně, tzv. „karate“ bod, dokáže odstranit konflikt, který je mezi mnou a danou situací a odstranit můj odpor k ní. Emoce konfliktu a odporu mohou výrazně zhoršit daný stav už jenom tím, že zvyšují stresovou hladinu v těle. Naopak přijetím sebe a situace dojde ke zklidnění emocí a už jen tímto procesem může dojít ke značné úlevě. Což se také v mém případě stalo.

Nicméně všimnul jsem si během sebe-terapie, že se ve mně objevují myšlenky, které mají svůj původ v minulosti a kopírují to, jaký průběh měly moje obtíže v předchozích případech:

– Budu muset do nemocnice

– Bude to trvat dny, než budu moci chodit ven

– Bude to trvat týdny, než budu bez bolesti

– Budu muset odřeknout všechny konzultace tento den, protože jen stěží vylezu z postele

Už mám nějaké zkušenosti a vím, jak pracuje mysl, zvláště tam moje. Vím, že pracuje na základě programů, které do ní byly vloženy v minulosti. A jsem si také vědom toho, že moje tělo na tyto programy reaguje a poslušně je plní. Jestliže tedy moje mysl na základě předchozích zkušeností řekne, že to bude trvat dny, než budu moci chodit, inteligence mého těla vše zařídí tak, abych aspoň dva dny nebyl schopen pořádně vstát. Naprosto klíčové je proto tyto zkušenosti a programy z minula neutralizovat. Věta pro tento případ může vypadat například následovně:

„Přestože jsem dříve se zády musel zůstat několik dní doma, rozhoduji se, že mé tělo má nyní schopnost uzdravit mé svaly během několika hodin.“

Po neutralizaci starých zkušeností a nastavení nových programů mi zbývalo pomocí EFT ošetřit všechny fyzické projevy, bolesti a další emoce s nimi spojené. Celá procedura zabrala cca 20 minut a po jejím ukončení došlo k úlevě o cca třetinu a mohl jsem usnout.

Ráno jsem se vzbudil se stále poměrně silnou bolestí, nicméně schopný vstát a pokračovat v EFT terapii. Po necelé hodině byl stav natolik uspokojující, že jsem se mohl obléci a vyrazit za první pracovní schůzkou, přestože mě bolest stále do jisté míry omezovala. Kolem oběda jsem si uvědomil, že o bolesti nějakou dobu nevím a po zbytek dne jí cítil pouze při náročnějších pohybech těla. Bez výraznějších omezení jsem zvládl náročný pracovní den a všechny jeho povinnosti. V sobotu, tedy následující den, jsem si dopřál běžnou porci cvičení a lehký běh bez bolestí. Nyní, zhruba 4 dny po zablokování se musím velmi snažit, kroutit se a dělat roztodivné pohyby, abych ucítil alespoň zbytky bolesti z namožených svalových partií.

Vděčím EFT terapii za mnohé zásadní změny ve svém životě. Zároveň je však fajn mít tento nástroj i pro každodenní rychlé řešení problémů, které by mi znepříjemňovaly život mnohem delší čas a vyžadovaly pomoc dalších lidí.

Mgr. Lukáš Srbecký, EFT poradna Brno, http://www.eftporadnabrno.cz/

 

Související odkazy

Zpracování životní události pomocí EFT http://www.eftporadnabrno.cz/zpracovani-zivotni-udalosti-pomoci-eft/

 Časté chyby při EFT http://www.eftporadnabrno.cz/caste-chyby-pri-eft/

Jak na bolesti pomocí EFT terapie http://www.eftporadnabrno.cz/jak-na-bolesti-pomoci-eft-terapie-2/

EFT základní recept / manuál: http://www.eftporadnabrno.cz/eft-manual/

Comments are closed.